SOLAR POMPALAR

Güneş enerjisini kullanarak yer altından veya göl, akarsu gibi kaynaklardan su  çekmek ve pompalama yapmak mümkündür. Seçilecek pompa modeli ile güneş paneli gücü ve sayısı, derinliğe, debiye ve kapasiteye bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Güneş enerjili dalgıç pompa (SOLAR POMPA) ürünlerini kullanmak için öncelikle suyun çekileceği öngörülen derinlik ile suyun basılacağı yükseklik ve yatay mesafe tespit edilir. İhtiyaç duyulan günlük su miktarı belirlenir. Bununla beraber kullanılacak bölge (güneşlenme süresi), çalışma sezonu (yaz, kış, hepsi) ile kaynağın özellikleri gibi hususlara azami dikkat edilmelidir.
Verimli tarım arazisi sulamak için ihtiyaç, ekonomik ve sürdürülebilir gıda güvenliği için çok önemlidir. Dizel güç kullanarak sulama için maliyet yılda % 10 artıyor. Güneş enerjisiyle çalışan  DC solar pompalar ile bir kez yatırım yaparak uzun yıllarca arazinizi sulama yapabilirsiniz.

Uygulama ve ihtiyaca yönelik olarak seçebileceğiniz dalgıç  ve yüzey pompalarına ilişkin teknik ve fiziki özellikler aşağıda tetkiklerinize sunulmaktadır. Projelendirme ve tasarımda verimlilik, dayanıklılık, performans ve güvenirlilik ön planda olmalıdır.Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılmaktadır. Fakat bu tip kaynaklar maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar ise ekonomik, sesiz ve çevreci olacaktır. Güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması oldukça mantıklıdır, çünkü güneş pilleri de bitkiler gibi güneşe ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin sulanması gerektiği zamanlaa güneş enerjisi de bol miktarda mevcuttur, güneş enerjisi ile bitkilerinizi büyütürken sulama ihtiyacının için elektrik elde etmenizi de sağlayacaktır.
Güneş enerjili solar pompaların en önemli özelliklerinden biri DC ile çalışmaları ve güneş panellerinden üretilen elektriğin direk pompaya bağlanmasıdır.Bu sistemlerde güneş olduğu sürece solar pompalar çalışmakta ve sulama yapmaktadır.Gece sulama ihtiyacı olmadığı sürece kurulacak sistemlerde akü-invertör-şarj kontrol cihazı gibi cihazlar olmadığından yatırım maliyeti oldukça düşüktür.
SOLAR POMPALARIN GENEL ÖZELLİKLERİ
 Günümüzde solar pompalar kuyularda, içme sularında, kullanım sularında ve özellikle derin kuyu tarımsal sulamada kullanılmaktadır.
uygulamadaki yenilikler 
1- Geleneksel akım makineleriyle karşılaştırıldığında verimlilik % 25 artmıştır.Motor doğru akımlı, fırçasız ve sensörsüzdür.
2-Teknik yenilikler:   Rotor ve strator için çift katmanlı plastik yüzey uygulanmıştır. Motor yalıtımı  ≥300 M Ω dur. Motor güvenliği artırılmışır.
3- Yapısal yenilikler:Basit yağ doldurma, pratik kurulum, çevreci yapı.
  GÜNEŞ ENERJİLİ SOLAR POMPA SİSTEMİ elektrik olmayan tarımsal arazilerde en ucuz ve akıllıca bir sulama yöntemidir.

 LORENTZ PS SOLAR DALGIÇ POMPA
 LORENTZ PS santrifüj pompalar; yüksek akış için tasarlanmış içme suyu temini, hayvan sulama, gölet ve sulama yönetimi uygulamalarında yüksek kalitede hizmet sunar.
 PS santrifüj pompalar ile nerede olursanız olun, elektrik hattı bulunmasa da temiz ve ekonomik sulama sağlar.
 LORENTZ PS DC güce sahip santrifüj pompalar, güneşenerjisini verimli bir şekilde kullanarak büyük su hacimleri pompalamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yüksek verimli pompalar ile 79 m3/saat akış hızlarına ulaşabilirsiniz.
 Her bir sistem, bir pompa ve pompa motoru ve bir kontrol ünitesinden oluşur. Bu modüler konsept ile şebekeden bağımsız yerlerde belli hacimlere kadar ekonomik, bağımsız ve temiz bir şekilde sulama yapabilirsiniz.
 Avantajları:
 Uzun ömürlü oluşu
Uzak ve zorlu koşullarda kullanılmak üzere tasarlanması
Basit ve ekonomik maliyetli servis ve onarım için akıllı modüler tasarıma sahiptip olması
 • Hızlı ve basit kuruluma sahiptir
 • Ekonomik yedek parçalara sahiptir,

 • Dizel motorlara göre çok iyi bir yatırım getirisine sahiptir,

 • Her türlü uygulama için geniş bir kapasite aralığına sahiptir.

 • Genel Özellikleri:

 • Almanya’da tasarlanmıştır,

 • Ürünün tamamı yüksek kalitede paslanmaz malzemeden üretilmiştir,

 • Dökme paslanmaz çelik parçalardan oluşmaktadır,

 • DC bağlantı seçeneği ile güneş enerjisi direkt bağlanabilir,

 • MPPT (maksimum güç noktası izleme özelliği) teknolojisi ile güneş panellerinden maksimum güç elde etmeye olanak tanır,

 • Güneş enerjisi için tasarlanmış ECDRIVE DC fırçasız motorlar ile %90’ın üzerinde verim sağlar,

 • Opsiyonel olarak veri kaydedici (data logger) seçeneği vardır.