ŞARJ REGÜLATÖRLERİ

Şarj Regülâtörleri genellikle güneş enerjisinden elde edilen gerilimi istenilen gerilimdeğerine düşüren ürünlerdir. Genel olarak Off-Grid (Akülü) sistemlerde kullanılan buürünlerin seçiminde en önemli kriter verim değerleridir. Şarj regülâtörleri iki ana gruba ayrılmaktadır bunlar;

• PWM Şarj Regülatörleri: Basit şarj kontrolörleri bağımsız solar sistemleri için enuygun çözümdür. Üzerindeki LCD ekran veya LEDler sayesinde akü durumu şarj durumu gibi bilgileri görebilmektesiniz. açık ve kapalı kurşun aküleri optimumbiçimde doldurabilir. 12V ve 24V her türlü akü veya akü gruplarını şarj edebilir. Şase hem duvara hem de bir DIN rayına monte edilebilir. Verimleri MPPT’lere göre düşüktür.


 

 MPPT Şarj Regülatörleri: Profesyonel şarj denetleyiciler MPPT (Maksimum GüçNoktası Đzleme) tekniğine göre çalışır. MPPT şarj regülatörleri uygun gerilim aralıklarında %98 verimlerde çalışmaktadırlar. Akü özelliklerine göre en uygun şarj ettiği için akü ömürlerini %50 uzatmaktadır. Bu nedenle sistem ömrü uzadığı içinsistem maliyeti de düşmektedir.