ON-GRID SİSTEMLER

ŞEBEKEYE BAĞLI (ON-GRİD) FOTOVOLTAİK (PV) SİSTEMLER
Bu sistemler sayesinde güneş panellerinde  gündüz üretilen enerji şebeke invertörleri üzerinden elektrik şebekesine basılarak elektrik abonesinin belli bir zaman periyodundaki elektrik giderlerinde azaltma , sıfırlama yada kara (elektrik satışı) durumları sağlanır.
On-Grid sistemler; şebeke elektriği ve yeterli güneş paneli montaj alanının bulunduğu her yerde kullanılabilir. Başlıca ekipmanları güneş panelleri ve invertörleridir. Teknik olarak güç sınırı olmaksızın her güç ölçeğinde kurulabilirler. Bundan dolayı bu sistemler en küçük ev uygulamasından en büyük güneş enerji santrali (GES) uygulamasına kadar geniş bir kullanım alanı yelpazesine sahiptir.Tarımsal sulama, tarım ve hayvancılık sektörleri de  ayrıca öne çıkan kullanım alanlarıdır.
Türkiye de 10.03.2012 tarihinde yürürlüğe giren yenilenebilir enerji kanunu (YEK)  yönetmeliğince her elektrik abonesi 500 kW kurulu güç sınırına kadar, yenilenebilir enerji kaynaklarında ürettiği enerjiyi, üretim lisansı olmadan, kendi ihtiyacı olan elektriği karşılamak esasıyla şebekeye basabilme hakkına sahiptir. Abone, bu bağlamda sadece bağlı bulunduğu kamu yada özel elektrik dağıtım şirketinin prosedürlerine tabidir. Abonenin ürettiği ve tükettiği enerji, fatura dönemi sonunda birbirlerinden mahsuplaşılacaktır. Olası bir enerji üretim fazlalığı durumunda , elektrik dağıtım şirketi bu enerjinin fazlasını abonenin fatura kesmesi halinde satın alacaktır.
Yıl içindeki fatura dönemleri boyunca sabit bir elektrik tüketimi olan bir abonenin, bir fatura dönemi içindeki elektrik ihtiyacını karşılayıp fazlalık oluşturmadan kurulacak şebekeye bağlı bir PV sistem ,yaz ayları baz alınarak projelendirilecektir. Bu durumda abonenin toplam yıllık elektrik giderlerinden ,bulunduğu lokasyona da bağlı olarak Türkiye güneşlenme şartlarında % 65-80 oranında tasrruf  sağlanması beklenmektedir.
Sistemde kullanılacak ekipmanlar ve keşif öncesi ön maliyet, aşağıdaki veriler üzerinden yapılacak teknik projelendirme ile ortaya çıkmaktadır.

GEREKLİ ÖN BİLGİLER
kWh cinsinden yaz ayları fatura dönemi sonu elektrk tüketimi (kış aylarında daha fazla ise bunuda bildiriniz.)
Kurulum yeri (köy kasaba -şehir adı)  
Montajın yapılacağı çatının ebatları, eğim açısı, güneyden sapma açısı ve çatının kaplama malzemesi.


ŞEBEKEYE BAĞLI (ON-GRID) FOTOVOLTAİK SİSTEM PAKETLERİ
Aşağıda 1-10 kWp güçlerinde şebekeye bağlı fotovoltaik sistem paketleri hakkında bilgilerin bulunduğu tablolar görülmektedir.
Tablo paket sistemlerin izmir merkez güneşlenme şartlarında optimum güneş paneli eğim, yönetim açılarında ürettikleri enerjiler,teras çatıya montaj durumu ve monokristal teknolojili güneş panelleri baz alınarak hazırlanmıştır.Sistemlerde
KDV ve uzaktan izleme birimi dahil değildir.
izmir için nakliye ve montaj dahildir, yerinde keşif sonucu fiyat değişebilecektir.
Amortisman süresi, sistemin anahtar teslim fiyatına eşit enerjiyi finansal bazda şebekeye basması için geçen süredir.
Panellerin çıkış güçlerinin yılda % 3 düştüğü ve meskenler için geçerli elektrik birim fiyatına yılda % 10 zam yapıldığı öngörülerek yapılmıştır.

Sipariş durumunda sistem paketlerindeki güneş panelleri güçleri,invertör güçleri ve diğer ekipmanlar değişebilecektir.
Paketlerde belirtilen enerji üretimin dışındaki talepleriniz için lütfen TEKNOPARK SOLAR  ENERJİ SİSTEMLERİ ile irtibata geçiniz.
YUNANİSTAN STAVIO A.Ş
YUNANİSTAN GALOS A.Ş
ROMANYA DARA A.Ş